Roboty i inne narzędzia edukacyjne do nauki programowania

W projekcie „MoboLab – roboty i tablety w Twojej szkole” wykorzystujemy roboty mBot oraz zestawy programowalne z mikrokontrolerem Arduino. Ale są też dostępne inne roboty czy pomoce edukacyjne, które ułatwiają (i uatrakcyjniają)  prowadzenie zajęć z podstaw programowania. Sprawdź, z czego możesz skorzystać!

Gra karciana i planszowa Cody & Roby

Produkcja: Włochy

Koszt: darmowa (do pobrania z intrenetu)

Opis: Prosta gra do samodzielnego wydrukowania, składająca się z kart, planszy i pionków. Może służyć jako przygotowanie do nauki podstaw programowania – bez komputera. Uczy logicznego myślenia.

Linkhttp://codemooc.org/codyroby/

***

Gra planszowa i aplikacja mobilna Scottie Go!

Produkcja: Polska

Koszt: ok. 200 zł (wersja uproszczona ok. 40 zł)

Opis: gra planszowa ucząca logicznego rozumowania, może służyć jako wstęp do nauki programowania. Składa się z puzzli do układania skryptów oraz aplikacji mobilnej, która weryfikuje poprawność ułożonych programów, a ponadto opowiada ciekawą historię.

Linkhttps://scottiego.pl/

***

Robot edukacyjny mBot

Produkcja: Chiny

Koszt: ok. 400 zł

Opis: robot edukacyjny oparty na projekcie Arduino, do samodzielnego złożenia. Działa z komputerem (bączy się przez USB oraz bezprzewodowo za pomocą Bluetooth albo 2.4G), jest wyposażony w diody i czujniki (odległości, linii), można go programować w języku mBlock (będącym rozszerzeniem środowiska Scratch) i Arduino IDE.

Link (strona poducenta): http://www.makeblock.com/

***

Robot edukacyjny Lofi

Produkcja: Polska

Koszt: ok. 600 zł

Opis: zestaw konstrukcyjny do budowy robota, oparty na projekcie Arduino – w częściach do samodzielnego złożenia. Działa z komputerem, można go programować w języku Scratch i w bardziej zaawansowanych językach (Arduino IDE, C).

Linkhttp://www.lofirobot.com/

***

Robot edukacyjny Finch

Produkcja: USA

Koszt: ok. 400 zł

Opis: robot do nauki programowania na różnych poziomach zaawansowania, działa z komputerem (łączy się przez kabel USB), można go programować w kilkunastu językach, w tym w językach Scratch i Snap!

Linkhttps://www.finchrobot.com/

***

Roboty edukacyjne Dash i Dot

Produkcja: USA

Koszt: ok. 800 zł (Dash), ok. 1200 (Dash i Dot)

Opis: Roboty do nauki programowania dla najmłodszych (od 5 roku życia), działają z tabletami, można je programowaniać w języku wizualnym Blocky.

Linkhttp://www.wonderpolska.pl/

***

Robot edukacyjny Photon

Produkcja: Polska

Koszt: ok. 700 zł

Opis: innowacyjny polski robot do nauki programowania dla dzieci, „rozwija się” razem z dzieckim, działa z tabletami, można go programować w języku wizualnym przypominajacycm Blockly, towarzyszą mu gry i aplikacje.

Linkhttps://photonrobot.com/pl/

***

Robot edukacyjny Ozobot

Produkcja: USA

Koszt: ok. 300 zł

Opis: mały robot edukacyjny wyposażony w czujnik linii, porusza się po kolorowych liniach. Działa z komputerem i tabletem, może być wykorzystywany w pracy terapeutycznej z dziećmi.

Linkhttps://www.edu-sense.com/pl/